Potrzebujesz porady prawnej? Skorzystaj z pomocy adwokata
odszkodowanie - adwokat Warszawa
Sprawy o odszkodowania – pomoc adwokata
3 sierpnia 2022
adwokat warszawa
Rozwód lub separacja? Znajdź dobrego adwokata z Warszawy
23 sierpnia 2022
Show all

Potrzebujesz porady prawnej? Skorzystaj z pomocy adwokata

Adwokat warszawa

W życiu każdego człowieka może dojść do zdarzenia, w którym będzie potrzebował pomocy adwokata. Czasem sprawa nie ma swojego finału w sądzie, więc zamiast reprezentowania przed właściwymi organami, możesz ubiegać się o skorzystanie z porady prawnej. Taka usługa jest dostępna również dla właścicieli firm, którzy chcą rozwijać swoje biznesy zgodnie z literą prawa. Dowiedz się więcej na temat porad prawnych.

Czym jest porada prawna?

Porada prawna, w przeciwieństwie do opinii jest udzielana w formie ustnej. Polega na wyjaśnieniu kwestii, które są problematyczne dla klienta – wielowątkowe, złożone, nietypowe, wymagające spojrzenia z szerszej perspektywy. Każda kancelaria reguluje cenę za tego typu usługę (choć znane są także działania pro bono), a także wyznacza, ile czasu zajmuje tego typu spotkanie. Zazwyczaj jest to od 40 do 60 minut z opcją przedłużenia. W ostatnich latach popularne stały się porady prawne online.

Kto może udzielać porad prawnych?

Dzisiaj nie brakuje samozwańczych specjalistów, którzy szukając okazji do rozgłosu i zarobku oferują wątpliwej jakości usługi prawne. To niestety możliwe, bo w przepisach polskiego prawa brak jest jakichkolwiek regulacji, które mówiłyby, że tylko adwokat ma prawo do udzielania porad natury prawnej. Jest natomiast szereg regulacji odnoszących się do uprawnień adwokatów, radców prawnych czy notariuszy.

Musisz jednak wiedzieć, że na podstawie ustaleń Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku, przedsiębiorcy mają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, więc porad mogą udzielać absolwenci wydziału prawa, którzy z różnych przyczyn nie ukończyli aplikacji. Występują oni w charakterze doradców prawnych.

Z jakiego zakresu udzielane są porady prawne?

Porady prawne mogą być udzielane z różnych dziedzin prawa. Zazwyczaj jednak odnoszą się do prawa:

  • cywilnego,
  • karnego,
  • rodzinnego,
  • administracyjnego.

Wynika z tego, że niemal z każdą trudniejszą sprawą natury prawnej możesz się zwrócić do adwokata z Warszawy Centrum. I dotyczy to nie tylko osób fizycznych, ale też przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą czy spółkę jawna, cywilną, komandytową, akcyjną.

Porady prawne dla przedsiębiorców

Z porad prawnych chętnie korzystają przedsiębiorcy. Często dobrze znają się oni na swoim biznesie, ale niekoniecznie czują się swobodnie na meandrach prawa. Oznacza to, że mogą mieć wątpliwości co do legalności podejmowanych inicjatyw czy działań. Mogą też nie wiedzieć dokładnie, jakie ruchy wykonać, aby nie narazić się wymiarowi sprawiedliwości. A niewiedza nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem i nie chroni przed konsekwencjami np. finansowymi.

Porady prawne dla osób prywatnych

Sprawy o odszkodowanie, niejasność, co do konsekwencji grożących za wykroczenia drogowe, poczucie niesprawiedliwości w związku z postępowaniem cywilnym czy administracyjnym – osoby prywatne też potrzebują pomocy adwokata. Mogą uzyskać ją w formie porady prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top