Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?
21 stycznia 2021
Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
6 marca 2021
Show all

Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego

narkotyki

Uniewinnienie w przypadku posiadania marihuany albo jakichkolwiek innych środków odurzających jest w Polsce rzadkością i może mieć miejsce zwykle w sytuacji, gdy narkotyki zostały podrzucone osobie oskarżonej. Na szczęście w niektórych przypadkach możliwe jest umorzenie postępowania karnego – kiedy masz taką szansę?

Umorzenie postępowania w przypadku posiadania marihuany

Posiadanie marihuany jest przestępstwem, które może wiązać się z karą pozbawienia wolności do 3 lat. Na szczęście prokuratorzy dość często korzystają z możliwości umorzenia postępowania – jest to jednak możliwe tylko w pewnych okolicznościach. Informuje o nich nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w kwietniu 2011 roku. Zgodnie z jej treścią możliwe jest umorzenie postępowania za posiadanie narkotyków, gdy:

  • ilość posiadanych przez Ciebie substancji odurzających jest niewielka – zwykle mowa tutaj o maksymalnej ilości 3 gram (w przypadku marihuany);
  • posiadane narkotyki były przeznaczone do użytku własnego, a nie dalszej odsprzedaży;
  • stopień społecznej szkodliwości czynu jest niski, a osoba posiadająca narkotyki nie była wcześniej karana.

Co najważniejsze – umorzenie postępowania jest możliwe jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, a taka decyzja nie pozostawi śladu w Twojej kartotece. Oznacza to, że w świetle prawa pozostaniesz osobą niekaraną i nie będzie to miało jakiegokolwiek wpływu na Twoje dalsze życie.

Znaleziono u Ciebie marihuanę? Skorzystaj z pomocy adwokata!

Jeżeli podczas przeszukania znaleziona została u Ciebie marihuana albo jakiekolwiek inne środki odurzające, masz prawo do skorzystania z pomocy adwokata. Co więcej, z takiego prawa trzeba skorzystać, aby zyskać możliwość skutecznej obrony albo umorzenia postępowania karnego. Doświadczony specjalista stworzy odpowiednią linię obrony, będzie reprezentował Cię przed policją, prokuraturą i sądem, a do tego zapewni Ci wsparcie psychologiczne, które może okazać się absolutnie niezbędne. Dzięki adwokatowi unikniesz ryzyka popełnienia błędów i zwiększysz swoje szanse na pozytywne zakończenie całej sprawy.

Pamiętaj – nie istnieją w polskim prawie pisane zasady co do umorzenia postępowania w przypadku posiadania konkretnych ilości marihuany. Zdarzają się więc sytuacje, że decyzja będzie odmowna nawet, jeżeli osoba zatrzymana posiadała 1 gram narkotyku, ale i takie, w których postępowanie zostało umorzone w przypadku posiadania 5 gramów marihuany. Niezależnie od okoliczności, warto walczyć – oczywiście wynajmując skutecznego adwokata.

Jeżeli więc dotknęła Cię taka sytuacja i chcesz uniknąć kary albo maksymalnie ją złagodzić, zgłoś się do naszej kancelarii adwokackiej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tego typu sprawach, zrobimy wszystko, aby cała ta nieprzyjemna sytuacja zakończyła się dla Ciebie jak najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top