Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?
21 stycznia 2021
Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
6 marca 2021
Show all

Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego

narkotyki

Uniewinnienie w przypadku posiadania marihuany albo jakichkolwiek innych środków odurzających jest w Polsce rzadkością.  Ma miejsce w sytuacji, gdy narkotyki zostały podrzucone osobie oskarżonej. Na szczęście w niektórych przypadkach możliwe jest umorzenie postępowania karnego – kiedy masz taką szansę?

Marihuana w świetle prawa

Przepisy prawa dokładnie określają, czym jest substancja psychotropowa lub środek odurzający. Określają ich pochodzenie i oddziaływanie na układ nerwowy człowieka. W wykazie znajdziesz między innymi marihuanę. To substancja, za której posiadanie grozi Ci kara nawet do 3 lat więzienia.

Marihuana jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków odurzających. Oznacza susz, który pozyskuje się ze specjalnego rodzaju konopii. Posiadanie marihuany jest w Polsce zabronione ze względu na zawartość substancji psychoaktywnych, które oddziałują na psychikę i cały organizm człowieka. Wywołują stan odurzenia, który powoduje rożne efekty. Może zmieniać myślenie i wpływać na percepcję, koncentrację czy zaburzenia motoryczne.

Umorzenie postępowania w przypadku posiadania marihuany

Posiadanie marihuany jest przestępstwem, które może wiązać się z karą pozbawienia wolności do 3 lat. Na szczęście prokuratorzy dość często korzystają z możliwości umorzenia postępowania. Kiedy jest to możliwe? Tylko w pewnych okolicznościach. Informuje o nich nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w kwietniu 2011 roku. Zgodnie z jej treścią możliwe jest umorzenie postępowania za posiadanie narkotyków, gdy:

  • ilość posiadanych przez Ciebie substancji odurzających jest niewielka – zwykle mowa tutaj o maksymalnej ilości 3 gram (w przypadku marihuany);
  • posiadane narkotyki były przeznaczone do użytku własnego, a nie dalszej odsprzedaży;
  • stopień społecznej szkodliwości czynu jest niski, a osoba posiadająca narkotyki nie była wcześniej karana.

Co najważniejsze – umorzenie postępowania jest możliwe jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, a taka decyzja nie pozostawi śladu w Twojej kartotece. Oznacza to, że w świetle prawa pozostaniesz osobą niekaraną i nie będzie to miało jakiegokolwiek wpływu na Twoje dalsze życie. Tym bardziej ważne, by skorzystać z wiedzy doświadczonego adwokata na początkowym etapie tej sprawy.

Znaleziono u Ciebie marihuanę? Skorzystaj z pomocy adwokata!

Jeżeli podczas przeszukania znaleziona została u Ciebie marihuana albo jakiekolwiek inne środki odurzające, masz prawo do skorzystania z pomocy adwokata. Co więcej, z takiego prawa trzeba skorzystać, aby zyskać możliwość skutecznej obrony albo umorzenia postępowania karnego. Doświadczony specjalista stworzy odpowiednią linię obrony, będzie reprezentował Cię przed policją, prokuraturą i sądem, a do tego zapewni Ci wsparcie psychologiczne, które może okazać się absolutnie niezbędne. Dzięki adwokatowi unikniesz ryzyka popełnienia błędów i zwiększysz swoje szanse na pozytywne zakończenie całej sprawy.

Pamiętaj – nie istnieją w polskim prawie pisane zasady co do umorzenia postępowania w przypadku posiadania konkretnych ilości marihuany. Zdarzają się więc sytuacje, że decyzja będzie odmowna nawet, jeżeli osoba zatrzymana posiadała 1 gram narkotyku, ale i takie, w których postępowanie zostało umorzone w przypadku posiadania 5 gramów marihuany. Wszystko zależy od wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę. Być może umknęłyby Tobie, ale dobry adwokat z Warszawy nie przejdzie wobec nich obojętnie, a je wykorzysta.  Niezależnie od okoliczności, warto walczyć – oczywiście wynajmując skutecznego adwokata.

Jeżeli więc dotknęła Cię taka sytuacja i chcesz uniknąć kary albo maksymalnie ją złagodzić, zgłoś się do naszej kancelarii adwokackiej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tego typu sprawach, zrobimy wszystko, aby cała ta nieprzyjemna sytuacja zakończyła się dla Ciebie jak najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top