Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
narkotyki
Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
31 stycznia 2021
Kary za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej
6 kwietnia 2021
Show all

Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?

O działalności zorganizowanej grupy przestępczej często dowiadujemy się z mediów. To grupa bardzo hermetyczna, nastawiona na realizację celu. Dlatego wielokrotnie ich działalność jest zaskoczeniem dla osób niepowiązanych z przestępczością. To grupy, które podejmują się różnego rodzaju nielegalnych praktyk. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym taka grupa naprawdę jest. Chcąc rozjaśnić Ci tę kwestię, postanowiliśmy dokładnie wytłumaczyć pojęcie „zorganizowanej grupy przestępczej”.

Cechy zorganizowanej grupy przestępczej

Aby mówić o zorganizowanej grupie przestępczej, spełnionych musi być kilka warunków. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, mówi się o niej, gdy:

  • w jej skład wchodzą co najmniej trzy osoby;
  • posiada pewien określony stopień zorganizowania, a także ustalone kierownictwo;
  • jej członkowie posiadają określone role – nie muszą mieć ze sobą jakiejkolwiek styczności, ale wiedzą co należy do ich zadań i zdają sobie sprawę z tego, że należą do grupy przestępczej;
  • celem takiej grupy jest popełnianie przestępstw, które mają zwykle generować konkretne zyski.

Oczywiście zorganizowane grupy przestępcze mogą być zróżnicowane – zarówno pod kątem liczby osób, stopnia zorganizowania, jak również celów. Najczęściej wyróżniamy te, które zajmują się wyłudzaniem VAT-u, produkcją i handlem narkotykami czy przestępczością internetową.

Różnorodność i zmienność zorganizowanych grup przestępczych powoduje, że stworzenie jednej, stałej definicji jest bardzo problematyczne. Dlatego też w działaniach organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości stosuje się różne definicje wypracowane przez konkretne państwa albo organizacje międzynarodowe.

Kary za przestępczość zorganizowaną?

Chociaż dokładne zdefiniowanie zorganizowanej grupy przestępczej jest problemowe, wymiar sprawiedliwości nie miał wątpliwości w kwestii kar. Co grozi za przynależność do takiej grupy i popełnianie przestępstw w jej ramach? Odpowiedzi należy szukać w Kodeksie karnym. Mówi o tym art. 258 § 1„Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”.

Oczywiście kolejne paragrafy tego artykułu informują o wyższych karach, adekwatnych do rodzaju popełnionego przestępstwa. Samo kierowanie taką grupą może grozić karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Za zamiary popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, może grozić od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Od odpowiedzialności karnej nie jest zwolniona osoba, która założyła zorganizowaną grupę przestępczą. Czyn ten podlega karze od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Pomoc adwokacka za udział w zorganizowanych grupach przestępczych

Oczywiście każdy, niezależnie od popełnionego czynu, ma prawo skorzystać z pomocy adwokackiej. Polega ona zarówno na poradach prawnych, jak również świadczeniu innych usług – w tym reprezentowanie oskarżonego przed sądem.

Warto dodać, że sprawy związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej mają zazwyczaj charakter wieloosobowy. Wiąże się to z zawiłym procesem sądowym. Każdy członek takiej grupy usłyszy zarzuty związane z popełnieniem określonych przestępstw. Udział obrońcy na każdym etapie sprawy jest nieoceniony. Wymaga przyjęcia odpowiedniej linii obrony. Tym bardziej warto skorzystać z usług adwokata z Warszawy. Im szybciej, tym lepiej.

W przypadku chęci zyskania specjalistycznej pomocy, zachęcam do kontaktu z kancelarią. Warto dodać, że skorzystanie z pomocy adwokackiej nie powinno zostać odwleczone w czasie – im szybciej zgłosisz się do kancelarii, tym większe szanse zyskasz jeżeli chodzi o skuteczną obronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top