Nierzadko w telewizji czy Internecie usłyszeć można o działaniach zorganizowanych grup przestępczych, które podejmują się różnego rodzaju nielegalnych praktyk. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym taka grupa naprawdę jest. Chcąc rozjaśnić Ci tę kwestię, postanowiliśmy dokładnie wytłumaczyć pojęcie „zorganizowanej grupy przestępczej”.
Aby mówić o zorganizowanej grupie przestępczej, spełnionych musi być kilka warunków. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, mówi się o niej wtedy, gdy:
Oczywiście zorganizowane grupy przestępcze mogą być zróżnicowane – zarówno pod kątem liczby osób, stopnia zorganizowania, jak również celów. Najczęściej wyróżniamy te, które zajmują się wyłudzaniem VAT-u, produkcją i handlem narkotykami czy przestępczością internetową.
Różnorodność i zmienność zorganizowanych grup przestępczych powoduje, że stworzenie jednej, stałej definicji jest bardzo problematyczne. Dlatego też w działaniach organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości stosuje się różne definicje, które wypracowane zostały przez konkretne państwa albo organizacje międzynarodowe.
Co grozi za przynależność do takiej grupy i popełnianie przestępstw w jej ramach? Mówi o tym art. 258 § 1 Kodeksu karnego: „Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”. Oczywiście kolejne paragrafy tego artykułu informują o wyższych karach, adekwatnych do rodzaju popełnionego przestępstwa. Samo kierowanie taką grupą może grozić karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, zaś za zamiary popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, może grozić od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Oczywiście każdy, niezależnie od popełnionego czynu, ma możliwość uzyskania pomocy adwokackiej. Polega ona zarówno na poradach prawnych, jak również świadczeniu innych usług – w tym reprezentowanie oskarżonego przed sądem. W przypadku chęci zyskania specjalistycznej pomocy, zachęcam do kontaktu z kancelarią. Warto dodać, że skorzystanie z pomocy adwokackiej nie powinno zostać odwleczone w czasie – im szybciej zgłosisz się do kancelarii, tym większe szanse zyskasz jeżeli chodzi o skuteczną obronę.