Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?
Sprawy karne
Jestem oskarżony o posiadania/obrót narkotykami – po co mi adwokat?
21 stycznia 2021
narkotyki
Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
31 stycznia 2021
Show all

Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?

Jeżeli policja znalazła u Ciebie narkotyki, nie załamuj się – to nie koniec świata. Masz prawo do obrony przez adwokata, który zajmie się Twoją sprawą i zrobi wszystko co w jego mocy, aby kara miała jak najmniejszy wymiar. Powinieneś jednak wiedzieć, w jaki sposób zachować się w sytuacji, gdy znalezione zostały u Ciebie środki odurzające. Oto kilka najważniejszych wskazówek, dzięki którym nie pogorszysz swojej sytuacji i zwiększysz szanse na skuteczną obronę.

Co robić w przypadku posiadania narkotyków i złapania przez policję?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie masz obowiązku przyznawania się do zarzucanego Ci czynu. Mało tego – takie przyznanie się do winy może później znacząco utrudnić obronę, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest milczenie. Co więcej, jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem przez policję powinny zostać Ci przedstawione Twoje prawa – między innymi te do nieskładania zeznań. Jest to uprawnienie, z którego warto skorzystać i poinformować policję o tym, że chcesz wstrzymać się od składania jakichkolwiek wyjaśnień przed pojawieniem się Twojego adwokata.

Kolejna sprawa – powinieneś zażądać przesłuchania z udziałem obrońcy. Konsultacja z adwokatem pozwoli stworzyć wstępną linię obrony i znacznie poprawi Twoją sytuację. Takie uprawnienie wynika z artykułu 301 Kodeksu postępowania karnego.

Oprócz tego warto, abyś:

  • powstrzymał się od jakichkolwiek dyskusji z policjantami – zachowaj spokój, nie tłumacz się i, tym bardziej, nie okazuj agresji, ponieważ takie zachowanie może tylko pogorszyć Twoją sytuację i sprawić, że wyrok sądu będzie mniej łagodny;
  • nie proponował policjantom łapówki – jest to absolutnie zabronione i może doprowadzić do jeszcze większych kłopotów, których przecież chcesz za wszelką cenę uniknąć;
  • zapoznał się z aktami sprawy w toku postępowania przygotowawczego – w ten sposób poznasz opinię biegłych i zwiększysz swoje szanse na skuteczniejszą obronę;
  • złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, które jest możliwe, jeżeli wcześniej nie wchodziłeś w konflikt z prawem – takie umorzenie nie będzie figurowało w Twoich „papierach”, dzięki czemu w świetle prawa dalej będziesz osobą niekaraną;
  • nie składał wniosku o dobrowolne poddanie się karze bez wcześniejszej konsultacji z adwokatem – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na umorzenie postępowania.

Pamiętaj – policji i prokuraturze zawsze zależy na tym, aby Twoja sprawa zakończyła się jak najszybciej. Spotkasz się więc z presją i będzie Ci proponowane dobrowolne poddanie się karze. Nie rób tego, bo nie przyniesie Ci to żadnej korzyści, a odmawiając absolutnie niczego nie tracisz.

Najważniejsze – zatrudnij adwokata

Kluczową kwestią po znalezieniu u Ciebie narkotyków jest nawiązanie kontaktu z doświadczonym adwokatem. Dzięki niemu będziesz mógł liczyć na umorzenie postępowania (w przypadku posiadania bardzo niewielkiej ilości narkotyków) albo złagodzenia kary. Skorzystaj ze swojego prawa i zadzwoń do naszej kancelarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top