Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?
Sprawy karne
Jestem oskarżony o posiadania/obrót narkotykami – po co mi adwokat?
21 stycznia 2021
narkotyki
Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
31 stycznia 2021
Show all

Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?

Jeżeli policja znalazła u Ciebie narkotyki, nie załamuj się – to nie koniec świata. Masz prawo do obrony przez adwokata, który zajmie się Twoją sprawą i zrobi wszystko co w jego mocy, aby kara miała jak najmniejszy wymiar. Powinieneś jednak wiedzieć, w jaki sposób zachować się w sytuacji, gdy znalezione zostały u Ciebie środki odurzające. Oto kilka najważniejszych wskazówek, dzięki którym nie pogorszysz swojej sytuacji i zwiększysz szanse na skuteczną obronę.

Co robić w przypadku posiadania narkotyków i złapania przez policję?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie masz obowiązku przyznawania się do zarzucanego Ci czynu. Mało tego – takie przyznanie się do winy może później znacząco utrudnić obronę, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest milczenie. Co więcej, jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem przez policję powinny zostać Ci przedstawione Twoje prawa – między innymi te do nieskładania zeznań. Jest to uprawnienie, z którego warto skorzystać i poinformować policję o tym, że chcesz wstrzymać się od składania jakichkolwiek wyjaśnień przed pojawieniem się Twojego adwokata.

Kolejna sprawa – powinieneś zażądać przesłuchania z udziałem obrońcy. Konsultacja z adwokatem pozwoli stworzyć wstępną linię obrony i znacznie poprawi Twoją sytuację. Takie uprawnienie wynika z artykułu 301 Kodeksu postępowania karnego.

Oprócz tego warto, abyś:

  • powstrzymał się od jakichkolwiek dyskusji z policjantami – zachowaj spokój, nie tłumacz się i, tym bardziej, nie okazuj agresji, ponieważ takie zachowanie może tylko pogorszyć Twoją sytuację i sprawić, że wyrok sądu będzie mniej łagodny;
  • nie proponował policjantom łapówki – jest to absolutnie zabronione i może doprowadzić do jeszcze większych kłopotów, których przecież chcesz za wszelką cenę uniknąć;
  • zapoznał się z aktami sprawy w toku postępowania przygotowawczego – w ten sposób poznasz opinię biegłych i zwiększysz swoje szanse na skuteczniejszą obronę;
  • złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, które jest możliwe, jeżeli wcześniej nie wchodziłeś w konflikt z prawem – takie umorzenie nie będzie figurowało w Twoich „papierach”, dzięki czemu w świetle prawa dalej będziesz osobą niekaraną;
  • nie składał wniosku o dobrowolne poddanie się karze bez wcześniejszej konsultacji z adwokatem – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na umorzenie postępowania.

Pamiętaj – policji i prokuraturze zawsze zależy na tym, aby Twoja sprawa zakończyła się jak najszybciej. Dlatego nie zdziw się, bo spotkasz się więc z presją. Być może usłyszysz propozycję, by dobrowolnie poddać się karze, ale absolutnie nie ulegaj.

Nie rób tego, bo nie przyniesie Ci to żadnej korzyści. Odmawiając absolutnie niczego nie tracisz. Dlatego korzystniej zachować milczenie do czasu, aż skonsultujesz się z adwokatem.

Czy jest szansa na uniewinnienie?

Po pierwsze żaden wyrok jeszcze nie zapadł w Twojej sprawie. Na razie znajdujesz się „pod obserwacją. Właściwa linia obrony przyjęta z adwokatem, może oznaczać, że wyjdziesz z całej sytuacji bez wyroku. Jednak nim tak się stanie, warto wiedzieć, jakie okoliczności skutkują uniewinnieniem. Należą do nich posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek lub znikoma społeczna szkodliwość czynu. Postępowanie w Twojej sprawie może też zostać zawieszone. Stanie się tak w przypadku, gdy poddasz się leczeniu odwykowemu.

Jednak warto pamiętać, że znajdujesz się w sytuacji, w której bardzo ważny jest czas i dobra linia obrony. Dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z naszą kancelarią. Być może nie jest jeszcze za późno.

Najważniejsze – zatrudnij adwokata

Kluczową kwestią po znalezieniu u Ciebie narkotyków jest nawiązanie kontaktu z doświadczonym adwokatem. To osoba, która z podobnymi sytuacjami mierzy się w swojej pracy na co dzień. Dzięki temu wie, na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki adwokatowi będziesz mógł liczyć na umorzenie postępowania (w przypadku posiadania bardzo niewielkiej ilości narkotyków) albo złagodzenie kary. Skorzystaj ze swojego prawa i zadzwoń do naszej kancelarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top