Oskarżenie w sprawach karnych – co zrobić?
Odszkodowania a pomoc adwokata
28 kwietnia 2021
dobry prawnik
Rozwód – co musisz wiedzieć?
2 marca 2022
Show all

Oskarżenie w sprawach karnych – co zrobić?

dobry prawnik od spraw spadkowych warszawa

Oskarżenie o popełnienie przestępstwa jest często odbierane jako osobisty dramat i tragiczna sytuacja bez wyjścia. Nie musi tak być. Dobry adwokat specjalizujący się w sprawach karnych podejmie się reprezentowania osoby podejrzanej lub oskarżonej, bez względu na popełniony przez nią czyn i będzie starał się o jej uniewinnienie lub jak najniższy wymiar kary.

Każdy ma prawo do obrony. Podstawą systemu sądowniczego w krajach demokratycznych jest domniemanie niewinności. To zasada wywodząca się z prawa rzymskiego, według której każda podejrzana czy oskarżona osoba jest uznawana za niewinną, dopóki nie udowodni jej się winy. Ponadto, wina ta musi zostać potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Wśród spraw karnych są postępki różnego rodzaju i kalibru. Niektóre z nich mają znamiona wykroczenia, inne są uznawane za przestępstwa. Do pierwszej kategorii, wykroczeń, należą sprawy takie jak zakłócenia ciszy nocnej, czy nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Do drugiej kategorii, przestępstw, zaliczane są kradzieże, rozboje, prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, posiadanie i handel narkotykami, czy zabójstwa. Niektóre wykroczenia mogą zostać zaklasyfikowane jako przestępstwo, na przykład gdy w ich wyniku ofiara doznała szkody typu uszczerbek na zdrowiu. Także przestępstwa mają różną wagę. Wśród nich są zarówno występki (jeśli czyn zostanie uznany przez sąd za działanie o stosunkowo niskim stopniu szkodliwości społecznej), jak i zbrodnie. W zależności od kalibru sprawy oskarżonym grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Wszystkie wykroczenia i przestępstwa podlegają karze, nawet jeśli zostały popełnione nieumyślnie lub nieświadomie. Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Dlatego każdego roku tak wiele osób otrzymuje zarzuty w różnego rodzaju sprawach karnych i wpada w panikę, gdy musi stawić się na rozprawie w sądzie. Co robić? Pamiętajmy, że jeśli kiedykolwiek znajdziemy się w sytuacji postępowania karnego, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienia adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, który zostanie naszym obrońcą.

Adwokat zajmujący się prawem karnym nie ocenia i nie wartościuje postępowania podejrzanego czy oskarżonego. Jego zadaniem jest dokładne zbadanie sprawy, opracowanie skutecznej strategii obrony oraz przedstawienie ustaleń w sądzie w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej korzystny wynik dla swojego klienta. Adwokat od spraw karnych reprezentuje oskarżonego w trakcie rozpraw i procesów sądowych, przygotowuje wszelkie potrzebne dokumenty prawne, w tym odwołania i apelacje, rozmawia ze świadkami, gromadzi dowody, a także negocjuje wymiar kary i uzgadnia ewentualne warunki ugody.

Szukając specjalisty od prawa karnego, znajdź adwokata, który specjalizuje się w postępowaniu karnym w danym regionie. Na przykład, jeśli nasza sprawa karna będzie toczyć się w Warszawie, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie adwokata od spraw karnych w Warszawie. Miejscowy adwokat będzie lepiej znał procedury prawne w określonej jurysdykcji. Doświadczony adwokat od spraw karnych w Warszawie powinien mieć wiedzę na temat możliwości oraz okoliczności negocjowania ugód w ramach okręgowej prokuratury.

Na koniec warto podkreślić, że naczelną zasadą w kontaktach z adwokatem specjalizującym się w prawie karnym jest absolutna szczerość. Osoba podejrzana lub oskarżona nie może kłamać, mataczyć, ukrywać i zatajać przed swoim prawnikiem ważnych faktów czy wprowadzać go w błąd. I chociaż żaden adwokat od spraw karnych nie może zagwarantować nam najkorzystniejszego finału procesu sądowego, czyli uniewinnienia, to zatrudnienie adwokata od prawa karnego jest z pewnością najlepszym, co możemy zrobić, gdy zostaną nam pozbawione zarzuty natury karnej. Adwokat zajmujący się sprawami karnymi, który będzie nas bronił, przeprowadzi nas przez wszystkie zawiłości i skomplikowane etapy procesu karnego, a jego profesjonalna pomoc pomoże zminimalizować stres związany z koniecznością stawienia się przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top