Mafie VATowskie – na czym polega ich działanie?
prawo karne
Prawo karne – jakie pełni funkcje i w jakich sytuacjach pomoże Ci adwokat?
29 kwietnia 2020
vat
Mafie VATowskie i karuzele podatkowe – sprawdź jak to działa, by nie dać się wciągnąć
2 września 2020
Show all

Mafie VATowskie – na czym polega ich działanie?

vat

Mimo tego, że oszustwa, a także wyłudzenia podatkowe ścigane są przez państwowe służby, a także nieustannie obostrzane coraz to nowszymi przepisami prawnymi – te  jednak wciąż istnieją. Warto wiedzieć, że ten skomplikowany mechanizm oszustw dotyka nie tylko państwo i wielkich sum pieniędzy, ale też małe przedsiębiorstwa. Cenna okaże się zatem wiedza na temat mafii VATowskich oraz karuzeli finansowej.

Obecnie, klienci kancelarii prawnych nie zawsze zainteresowani są tematami i problemami z obszaru podatkowego, które mogą dotyczyć głównie ich. Wystarczy tylko spojrzeć na fakt, iż najczęściej wyszukiwane hasło w sieci, to m.in. – adwokat rozwód Warszawa.

Wydaje się, że finansowe oszustwa mogą odbywać się na wszelkich towarach, jednak tak naprawdę są to grupy tych najpopularniejszych. To chociażby branża  elektroniczna, metali szlachetnych, paliwowa, spożywcza, chemiczna, a także usług niematerialnych. To wszystko sektory, gdzie działają tzw. mafie VATowskie.

Jak wygląda działanie mafii VATowskich?

Tego typu oszustwa podatkowe, zwykle poruszają się za pomocą uproszczonego schematu działania. Otóż na branżowym rynku pojawia się zupełnie nowa firma, która sprowadza do Polski towar i sprzedaje go tutejszym klientom. Chociaż faktury sprzedaży zostają wystawione, odprowadzony nie zostaje podatek. W sytuacji kiedy dochodzi w końcu do jakiejkolwiek kontroli, firma  już zwykle nie istnieje, bądź właścicielami są obcokrajowcy lub też osoby, które nie posługują się legalnymi dokumentami. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby ściągnąć należy podatek.

Polski nabywca towaru, który pochodzi zza granicy często nazywany jest buforem. Brokerem jest osoba, która kupuje towar od bufora po czym sprzedaje go za granicą i to z zerową stawką VAT. Kiedy upłynie rok podatkowy, broker zgłasza deklarację o nadpłacie podatku VAT, a to oznacza, że otrzyma jego zwrot. Pieniądze te koniec końców trafiają do organizatora, który jest odpowiedzialny za uruchomienie owego procesu podatkowej karuzeli. Ponadto, wspomniany organizator jest najczęściej wręcz nieuchwytny dla organów ścigania, bądź też nie do zlokalizowania. Funkcjonuje zatem jedynie jako „słup” tego typu działalności.

Wyłudzenia VAT w UE oraz plan przeciwdziałania

Mimo tego, że sporo mówi się o tym problemie, a także że konsekwentnie należy go zwalczać, wciąć nie zostały podjęte konkretne kroki, aby temu zapobiec. Istnieją bowiem przepisy, które umożliwiają wyłudzanie zwrotów VAT, a w naszym kraju są one ciągle aktywne. Póki co pewien efekt przyniosło swojego rodzaju odstraszenie, a istnieją również plany, aby luka VATowska była systematycznie zmniejsza do coraz to niższego procentu. W innych krajach problem nie jest aż tak duży, natomiast VAT to towar, o który zabiegają różne mafie. Luka w vacie sprowadza się często do tego, iż ktoś podatku nie zapłacił, ponieważ zbankrutował. Mafie VATowskie bardzo często tworzą specjalne optymalizacyjne struktury, które nie tworzą PKB.

Komisja śledcza ds. VAT oraz skala kradzieży

Analitycy z obszaru rynku finansowego w naszym kraju szacują, że działania karuzel podatkowych mogą generować każdego roku straty, które sięgają nawet kilkudziesięciu miliardów złotych. Jeśli byłaby możliwość skutecznej walki ze wspomnianymi mafiami VATowskimi, a deficyt ten by nie powstała, istniej duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie istniał by problem dotyczący deficytu budżetowego. Istnieją pewne szacunku, na podstawie których stwierdza się, że w podczas ostatniej dekady z Polski wypłynęło przeszło 250 miliardów złotych.

Należy mieć świadomość tego, że problem ten istnieje i może dotyczyć wielu z nas. W samej Warszawie rozwody odbywają się każdego dnia, natomiast nie brakuje również rozpraw, które związane są z prawem podatkowym. Jeśli sami mamy wątpliwości, czy przypadkiem nie zostaliśmy wciągnięci do karuzeli finansowej, warto wiedzieć w jaki sposób możemy dokonać weryfikacji kontrahenta, natomiast w wielu przypadkach, przydatna okaże się pomoc dobrego prawnika, który wyjaśni nam owy problem, a także przedstawi ewentualne opcje rozwiązania tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top