Mafie VATowskie i karuzele podatkowe – sprawdź jak to działa, by nie dać się wciągnąć
vat
Mafie VATowskie – na czym polega ich działanie?
1 września 2020
adwokat warszawa prawo karne
Mafia VATowska i karuzela podatkowa – garść przydatnych informacji dla przedsiębiorcy
10 września 2020
Show all

Mafie VATowskie i karuzele podatkowe – sprawdź jak to działa, by nie dać się wciągnąć

vat

Urzędnicy podatkowi ciągle starają się walczyć z różnego rodzaju oszustwami oraz wyłudzeniami podatkowymi. Z uwagi na skalę problemu oraz luki prawne, jest to zadanie bardzo utrudnione. Kiedy możliwe staje się uszczelnienie konkretnej branży, bardzo szybko oszuści przenoszą się na kolejną, a tymczasem z budżetu jak gdyby nigdy nic, wyciekają kolejne miliardy złotych. W dodatku ta walka jest bardzo nierówna. Często poszkodowanymi zostają uczciwi przedsiębiorcy, nieświadomi działania mechanizmów takich oszustw. Dlatego dowiedz się, jak możesz się uchronić od karuzeli podatkowej.

Adwokaci z Warszawy bardzo często zmagają się z rozwiązywaniem różnych spraw, a te dotyczą m.in. prawa karnego czy też podatkowego. Wspomniany problem może dotyczyć nas samych, a warto wiedzieć, że towar, którym fikcyjnie obracają oszuści w ramach tzw. karuzeli VATowskiej może być tak naprawdę dowolny. Często są to urządzenia elektryczne i inne, a zatem od telefonów komórkowych, aż po sztabki złota.

Branże, w wypadku których karuzele VAT stosowane są najczęściej

Przestępcy działający na schemacie karuzeli podatkowej sięgają po wiele towarów,. Ze względu na zainteresowanie poszczególnymi przedmiotami, wyróżniliśmy branże, które są szczególnie narażone na ten rodzaj oszustwa. Jedną z nich jest branża elektroniczna, w której najchętniej wykorzystuje się obrót dyskami, konsolami i telefonami komórkowymi. Kolejne to branża spożywcza (cukier, napoje, kawa, herbata), paliwowa, obrót stalą, metali szlachetnych i niezależnych (najczęściej złoto), tworzyw sztucznych (np. folia strecht), wyroby chemiczne (perfumy i kosmetyki), a także różnego rodzaju niematerialne usługi.

Kto jest kim w karuzeli podatkowej, a zatem znikający podatnik, bufor, broker oraz organizator

Znikający podatnik

Jest to firma, która została założona przez organizatora, aby przeprowadzić karuzelę. To osoba, która sprowadza do kraju towar, po czym sprzedaje go kupcowi, a w tym wypadku buforowi. Chociaż faktura faktycznie zostaje wystawiona, podatek z tytułu dalszej sprzedaży nie jest nigdy odprowadzany. W momencie, kiedy dochodzi do kontroli, najczęściej okazuje się, że dany podmiot przestał prowadzić już ową działalność, a wszelkie osoby, które działają w jego imieniu po prostu nie istnieją. Często to po prostu cudzoziemcy nawet z innych kontynentów, osoby posiadające kradzione dokumenty, a także ci niewypłacalni, jak np. bezdomni lub bezrobotni.

Bufor

To polski przedsiębiorca, który poszukuje łatwego zysku. W tym celu posługuje się nieuczciwymi metodami. W pewnym momencie trafia na organizatora i zaczyna się współpraca. Bufor otrzymuje szereg niezbędnych informacji dotyczących przestępstwa: jaką fakturę wystawić, od kogo ma kupić konkretny towar, a także w jakiej cenie i komu konkretnie go sprzedać. Bufor pełni rolę podmiotu, który pomaga ukryć powiązanie między znikającym podatnikiem, a brokerem. Co bardzo ważne, ten poprzez osiąganie stałego zysku z uczestnictwa w owej karuzeli finansowej, jest nieuczciwą konkurencją, dla pozostałych, rzetelnych podatników. Z drugiej strony, naraża swoją osobę na odpowiedzialność zarówno podatkową, jak i karną.

Broker

Tym mianem określa się nabywcę towaru, ogniwo końcowe transakcji. Mowa o polskim przedsiębiorcy, który kupuje towar od bufora. Zakup nie jest jedynym jego zadaniem. Broker dokonuje dostawy towaru do państwa, do którego towar został sprowadzony przez znikającego podatnika. Oczywiście robi to z zerową stawką VAT. Następnie wysyła deklarację do urzędu skarbowego, gdzie znajduje się nadpłata podatku VAT, a tym samym wyłudza jego zwrot. Zyskane pieniądze w tej nielegalnej transakcji, finalnie są odprowadzane do organizatora.

Organizator

Na koniec należy powiedzieć o najważniejszej osobie w całym tym procesie, jaką jest bez wątpienia organizator. To przedsiębiorca, który jest zarówno inicjatorem, jak i koordynatorem owego procederu, a najczęściej nie jest on formalnie zaangażowany w całą karuzelę. Przy pomocy „słupów”, zakłada znikającego podatnika, organizuje specjalny łańcuch buforów, informując tym samym od kogo należy kupić towar, a przy tym też komu i za ile go sprzedać. Z uwagi na powiązanie z brokerem, to właśnie on przejmuje wyłudzony zwrot podatku. Bardzo często, osoba ta pochodzi z innego kraju niż Polska, należącego do Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top