Rozwód w Warszawie? Najważniejsze aspekty sprawy
adwokat warszawa
Rozwód lub separacja? Znajdź dobrego adwokata z Warszawy
23 sierpnia 2022
prawnik Warszawa
Prawnik w Warszawie – sprawy karne, spadkowe i rodzinne
23 sierpnia 2022
Show all

Rozwód w Warszawie? Najważniejsze aspekty sprawy

rozwód warszawa

Sprawy sądowe o rozwód toczą się z powództwa któregoś z małżonków lub mogą być efektem ich wspólnej decyzji o tym, aby się rozstać. W tym celu potrzebny jest prawomocny wyrok sądu, który potwierdzi trwały i nieodwracalny rozpad pożycia małżeńskiego. Rozwód można uzyskać z orzeczeniem o winie lub bez takiego orzeczenia – za porozumieniem stron. Wraz z nim toczą się równolegle sprawy o podział majątku, alimenty i ustalenie, kto będzie sprawował władzę rodzicielską nad dziećmi.

Rozwód – wszystko zaczyna się od pozwu

Przebieg sprawy o rozwód w Warszawie zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie strategia opracowana z prawnikiem. Co to znaczy? Każdy związek jest inny, dlatego też każda sprawa wygląda inaczej. Ważne jest, aby już na samym początku ustalić ze swoim adwokatem, na czym Ci zależy. Przede wszystkim – czy chcesz rozwieść się z orzeczeniem o winie współmałżonka, czy priorytetem jest szybkie i sprawne rozstanie się bez orzekania o winie? W pierwszym przypadku konieczne będzie zebranie dowodów, co zazwyczaj wydłuża i komplikuje sprawę.

Inne poruszane aspekty to żądanie alimentów i zasądzenie ich w określonej wysokości na rzecz dzieci lub współmałżonka, podział opieki nad dziećmi i regulacja kontaktów, orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania. Wiele z tych kwestii uwzględnia się już w składanym wniosku.

Czy każdy rozwód jest trudny i nieprzyjemny?

Przywykło się myśleć o rozwodach w kategorii bitew, jakie małżonkowie toczą ze sobą nawzajem. Faktycznie wiele spraw przebiega w trudnej i nieprzyjemnej atmosferze, ale wcale nie jest to regułą. Można też rozwieść się bez przysłowiowego prania brudów, ale zazwyczaj wymaga to pomocy ze strony adwokata, który poprowadzi całą sprawę do szczęśliwego finału.

Przebieg sprawy o rozwód

Dla wielu osób rozwód to pierwsze tego typu wydarzenie w życiu. Nic dziwnego, że towarzyszy im strach oraz niepewność. Szczególnie, że rozwody nie są zasądzane w wyniku postępowań administracyjnych ani innych ugód zawiązywanych poza salą sądową. Wymagają stawiennictwa przed sądem i dopiero jego decyzja trwale i skutecznie rozwiązuje małżeństwo. Pozew należy złożyć do sądu właściwej instancji, zgodnej z miejscem zamieszania rozwodzących się osób. W dokumencie należy zawrzeć najważniejsze informacje – oprócz danych osobowych także wyraźne żądanie o chęci rozwiązania małżeństwa, ustalenia opieki nad dziećmi, podziału kosztów utrzymania domu, dzieci, orzeczenie o winie osoby, która jest odpowiedzialna za rozpad pożycia małżeńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top