W czasach, kiedy bardzo intensywnie walczy się z popularną mafią VATowską, niemal każdy przedsiębiorca słyszał o zjawisku tzw. karuzeli podatkowej. Jest to niestety proceder, którego skutki dotykają nie tylko samych przestępców, ale też bardzo często nieostrożnych przedsiębiorców. To wręcz obowiązek, aby mieć świadomość istnienia problemu i wiedzieć na czym polega karuzela podatkowa. Wiedza ta oznacza bezpieczeństwo. Dzięki niej dasz się wplątać w karuzelę podatkową.
Zwykle sprawy tego typu nie cieszą się zainteresowaniem obywateli. Zainteresowanie tematem zaczyna się w chwili, gdy zaczną się problemy z prawem. Wtedy odpalamy komputer i korzystamy z najpopularniejszego źródła wiedzy – wyszukiwarkę Google. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło, np. adwokat sprawy karne Warszawa. Spośród wyświetlonych wyników wybieramy kontakt do osoby, która pomoże rozwiązać problem. Jednak czy to wystarczy? Prawo podatkowe jest bardzo istotne, szczególnie w sytuacji, gdy prowadzisz firmę. Wystarczy poczytać, jak wiele niebezpieczeństw zagraża tym najbardziej podatnym na oszustwa.
Karuzela podatkowa to zorganizowany schemat transakcyjny. Wykorzystuje się ją na dwa sposoby: by uniknąć płacenia podatku VAT lub wyłudzić zwrot naliczonego podatku. Nazwa karuzela powstała poprzez skojarzenie z ruchem towarów w łańcuchu dostaw – sprzedawane przedmioty krążą, by na końcu wrócić do pierwotnego położenia.
Karuzele podatkowe mają przede wszystkim bardzo negatywny wpływ na to, jak prezentuje się poziom cen towarów na rynku. Warto wiedzieć, że oszuści podatkowi tak naprawdę nie prowadzą prawdziwej działalności gospodarczej, dlatego zysk ze sprzedaży ich kompletnie nie interesuje.
Bardzo często dochodzi do tego, że poważne konsekwencje wynikające z oszustw podatkowych dotykają zwłaszcza tych uczciwych przedsiębiorców, którzy to przypadkowo zostali wciągnięci w łańcuch dostaw podatkowej karuzeli. Organy skarbowe mają wówczas podstawy do tego, aby kwestionować ich prawo do odliczenia podatku VAT, będąc zdania, że ci zachowując odpowiednią staranności, zobowiązani są do świadomości tego, że sami uczestniczyli w transakcji, która mogła służyć podatkowemu oszustwu.
Konieczne jest wykazanie tego, iż podatnik będąc nabywcą w transakcji krajowej pomimo tego, że dochował odpowiedniej staranności, nie wiedział i nie mógł być świadom tego, że w ramach owej transakcji dopuścił się on przestępstwa. Odmowa prawa do odliczenia, nie dotyczy tylko i wyłącznie tych sytuacji, kiedy podatnik dopuszcza się oszustw podatkowych, a również wtedy, kiedy ten podatnik wiedział bądź powinien wiedzieć o tym, że poprzez nabycie towaru mógł uczestniczyć w transakcji, która związana jest ze wspomnianą karuzelą podatkową.
Jako, że organy skarbowe w bardzo niejednolity sposób podejmowały ocenę staranności podatników, co doprowadziło do powstania wielu kontrowersji. Aby jak najbardziej chronić tych uczciwych podatników, Ministerstwo Finansów podejmuje pewne starania, aby opracować kompletną i bardzo precyzyjną listę przesłanek należytej staranności kupującego w krajowych transakcjach, a ich spełnienie byłoby uzasadnieniem przyjęcia, iż podatnicy nie wiedzieli i nie mogli mieć świadomości tego, że w ramach transakcji ich dostawca dopuszczał się podatkowe oszustwa.
Tym sposobem powstała „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych. Jakie zatem możliwości ma podatnik, aby mieć szansę na zachowanie odpowiedniej staranności?
Zanim zawarta zostanie transakcja handlowa, przedsiębiorca powinien dokładnie sprawdzić to, czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Aby tego dokonać, możliwe jest wpisane numeru NIP do opracowanej przez Ministerstwo Finansów wyszukiwarki. Ta będzie w stanie poinformować nas o statusie podatnika VAT, a wszystko to na podstawie jednego z trzech możliwych komunikatów.