Prawa i obowiązki pracownika w czasie pandemii
adwokat warszawa prawo karne
Mafia VATowska i karuzela podatkowa – garść przydatnych informacji dla przedsiębiorcy
10 września 2020
prawo pracy
Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?
15 stycznia 2021
Show all

Prawa i obowiązki pracownika w czasie pandemii

Jedną ze specjalności naszej kancelarii prawnej jest prawo pracy, które – szczególnie w dobie pandemii COVID-19 – budzi sporo wątpliwości pracowników. W tym artykule pragniemy powiedzieć Ci nieco więcej o Twoich prawach i obowiązkach w kontekście aktualnej sytuacji na świecie. Sprawdź, jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia pracy zdalnej, zwalniania pracowników czy bezpieczeństwo w miejscu pracy w dobie pandemii.

Praca zdalna w dobie pandemii

Praca zdalna, a więc wykonywana w miejscu innym niż siedziba firmy, stała się niezwykle popularna – ma ona na celu ochronę osób zatrudnionych, a także umożliwia kontynuowanie działań prowadzonych przez przedsiębiorstwo. W wyniku zapisów znajdujących się w przyjętej przez polski rząd tarczy antykryzysowej, pracodawca może nakazać pracownikowi przejście na system zdalny – zarówno telefonicznie, pisemnie, jak i mailowo.

We wspomnianych zapisach nie ma szczegółowych informacji dotyczących okresu trwania takiej pracy czy kwestii związanych z potwierdzaniem obecności w pracy. Powinna natomiast odbywać się w takich samych godzinach, jak w zwykłym trybie, zmianie nie może ulec wysokość wynagrodzenia, a pracodawca powinien zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia do wykonywania codziennych zadań.

Zamknięcie firmy a sytuacja pracownika

Zamknięcie zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19 jest przyczyną dotyczącą pracodawcy, dlatego też pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, gdy był gotowy do jej dalszego wykonywania.

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, które jest określone stawką godzinową lub miesięczną albo, w przypadku gdy ten składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, 60% wynagrodzenia.

Co z urlopem?

W tym przypadku nic się nie zmienia. Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do udzelenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Warto jednak dodać, że w przypadku niewykorzystanego urlopu pracodawca może wysłać na niego pracownika nawet bez jego zgody – również w okresie zagrożenia COVID-19.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to podstawa

Niezależnie od sytuacji, jaka panuje na świecie, pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W dobie pandemii ma on dodatkowe obowiązki – musi zaopatrzyć każdego z pracowników w rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji, a także zapewnić odpowiednią odległość między stanowiskami pracy (1,5 metra).

W tym wypadku również pracownik musi dostosować się do zasad bezpieczeństwa, a także stosować się do zaleceń pracodawcy. Wszystko po to, aby przebieg pracy był bezpieczny dla każdego zatrudnionego i by ryzyko zakażenia wirusem zostało maksymalnie ograniczone.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszą warszawską kancelarią prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top