Jak wygląda proces rozwodowy?
kancelaria sprawy karne
Postępowanie w sprawie prawa karnego – jak ono wygląda?
27 lutego 2020
prawnik warszawa cennik
W jaki sposób uda się nam zweryfikować wiarygodność adwokackiej kancelarii w Warszawie?
2 marca 2020
Show all

Jak wygląda proces rozwodowy?

rozwody warszawa

Nie da się ukryć, że już sama decyzja o rozwodzie jest czymś wyjątkowo trudnym i traumatycznym, a co dopiero sama sprawa rozwodowa, która niekiedy prowadzi do ogromnego stresu i generuje strach u obydwu stron. Jest to zwykle czas, kiedy małżonkowie mają dużo pytań i wątpliwości, gdyż to sytuacja, do której należy się odpowiednio przygotować. Jeśli to właśnie nas czeka tak przykra okoliczność, warto chociaż pokrótce dowiedzieć się, jak wygląda przebieg takiej sprawy w sądzie.

Jeśli poszukujemy adwokata, którego specjalnością są rozwody – Warszawa to z pewnością jedno z lepszym miast, aby poszukać profesjonalnego pełnomocnika. Zdecydowanie najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty z polecenia, natomiast już tylko za pośrednictwem Internetu, powinno się nam udać odnaleźć mnóstwo ciekawych ofert.

Nie jest powiedziane, że rozprawa musi być traumatycznych przeżyciem

Już tylko sama perspektywa rozprawy sądowej sprawia, że spotykamy się z ogromem emocji, które rzecz jasna są bardzo negatywne. Te niechciane odczucia da się jednak delikatnie zniwelować, jeżeli będziemy mniej więcej świadomi, czego możemy spodziewać się podczas rozprawy. Absolutnie nie ma powodów, ku temu aby przedstawiać taką sytuację w najgorszym możliwym świetle. Na sali rozpraw będą przebywać tylko współmałżonkowie oraz sędziowie i ławnicy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, obecni będą także pełnomocnicy obydwu stron.

Pełnomocnik

W sytuacji, kiedy perspektywa rozwodu jest dla nas wyjątkowo stresująca, powinniśmy poprosić o pomoc pełnomocnika, a najlepiej sprawdzi się radca prawny bądź też adwokat specjalizujące się w rozwodach w Warszawie. W wyjątkowych okolicznościach, zdarza się też, że jest to jeden z rodziców, rodzeństwo, a nawet i dzieci. Podczas wyboru pełnomocnika, istnieje obowiązek udzielenia mu pełnomocnictwa szczególnego, co wiąże się z potrzebą danej sądowej rozprawy. Bywa, że jedna ze stron zgłosi udział w rozprawie „męża zaufania”, czyli osoby bliskiej (kogoś z rodziny lub przyjaciela). Co warto podkreślić, nie mają oni pozwolenia na zabranie głosu podczas rozprawy. Mogą tylko i wyłącznie obserwować jej przebieg.

Przebieg rozwodu w skrócie

Chociaż o rozwodach można mówić bardzo dużo, posiłkując się wyspecjalizowanymi sformułowaniami, przebieg takiego postępowania można także opisać, za pomocą kilku prostych korków:

Pytania standardowe

Na początku procesu, małżonkowie muszą odpowiedzieć na dość ważne z punktu widzenia rozprawy pytania: od jakiego czasu nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego, czy mają dzieci oraz jak wygląda ich sytuacja, a także czy w związku z nimi, dochodziło do innych spraw rodzinnych.

Przesłuchanie świadków

Następnie, dochodzi do tego, że przesłuchiwani są świadkowie każdej ze stron, co więcej, małżonkowie mogą pozwolić sobie na zadawanie im pytań. W niektórych przypadkach zdarza się tak, że przesłuchanie świadków przez sędziego, odbywa się na drugiej rozprawie sądowej. Nie można natomiast powiedzieć, że jest to zasada.

Przesłuchanie małżonków

W tym momencie, każdy z małżonków może już zaprezentować swój własny punkt spojrzenia na ową sprawę. Istnieje również możliwość odniesienia się do tego, w jaki sposób zeznawali powołani świadkowie.

Orzeczenie wyroku

Co ważne, małżonek ma prawo do uczestniczenia w ogłoszeniu wyroku, jednak nie ma takiego obowiązku. W sytuacji, kiedy nie planujemy być obecni na publikacji wyroku, konieczne jest to, aby złożony został wniosek o doręczeniu wyroku.

Każdy zdaje sobie z tego sprawę, że proces rozwodowy to dla małżonków wyjątkowo stresujący moment, a dodatkowo przesłuchania wcale nie są czymś najprzyjemniejszym. Zapoznanie się z tego typu opisem, ma za zadnie przybliżenie tego, jak w skrócie wygląda sprawa rozwodowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top