Jak przebiega rozwód i w czym pomoże Ci adwokat?
Pomoc adwokata a zorganizowana grupa przestępcza
11 kwietnia 2021
Porady prawne adwokata – kto może z nich skorzystać?
28 kwietnia 2021
Show all

Jak przebiega rozwód i w czym pomoże Ci adwokat?

Sprawa rozwodowa jest zwykle bardzo stresująca i przewraca znany nam świat do góry nogami, wpływając zarówno na małżonków, jak również ich latorośl. Zanim zdecydujesz się na rozwód, sprawdź jak przebiega cały proces, co się na niego składa i dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w Warszawie. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do sprawy rozwodowej i dowiesz się, czego mniej więcej się po niej spodziewać.

Jak przebiega rozwód?

Każda sprawa rozwodowa może mieć nieco inny przebieg, przede wszystkim ze względu na to, czy będzie dotyczyła orzekania o winie, czy też nie. Jednak poszczególne jej etapy są zawsze takie same.

Pierwszą czynnością jest oczywiście napisanie pozwu rozwodowego, który stanowi podstawę dla sądu do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Najistotniejsze jest to, aby taki dokument był prawidłowy zarówno pod kątem formalnym, jak i prawnym. Musisz więc umieścić w nim wszystkie niezbędne elementy, do których zaliczamy:

  • datę i miejsce sporządzenia pozwu;
  • oznaczenie stron rozwodu wraz z ich danymi;
  • wskazanie sądu, do którego kierowany jest pozew;
  • żądania, w tym o rozwiązanie związku małżeńskiego czy sprawowanie władzy rodzicielskiej;
  • wskazanie świadków;
  • uzasadnienie żądań.

W prawidłowym sporządzeniu takiego wniosku pomoże Ci adwokat z Warszawy. Jego wsparcie w tym zakresie okazuje się często nieocenione, ponieważ pozwoli Ci zaoszczędzić czas, nerwy i sprawi, że proces rozpocznie się tak szybko, jak to tylko możliwe. Wszelkie błędy formalne mogą znacznie opóźnić sprawę rozwodową, dlatego też kontakt z kancelarią adwokacką jest jak najbardziej wskazany.

Po złożeniu wniosku w sądzie okręgowym, pozostaje czekać na wyznaczenie przez sąd terminu oraz godziny rozprawy. W jej trakcie prowadzone będzie postępowanie dowodowe, które zakończy się wydaniem wyroku. Sąd dokładnie przeanalizuje okoliczności rozkładu małżeństwa, a także – na podstawie zgromadzonych informacji – będzie w stanie orzec, kto jest temu winny. Również od niego zależeć będzie wysokość alimentów, to, kto będzie sprawował władzę rodzicielską i jaki będzie podział majątku.

Ile trwa rozwód?

Ile trwa rozwód ? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Istnieje przekonanie, że najpopularniejsza odpowiedź brzmi „to zależy”. I po prawdzie rzeczywiście tak jest. Na czas trwania sprawy rozwodowej składa się wiele czynników. Bywa, że proces zakończy się po 3 miesiącach, a niekiedy przeciąga się latami. To ogromna rozbieżność. Wszystko zależy od tego czy małżonkowie rozstają się bez orzekania o winie, czy decydują się wykazać winę jednej ze stron. Czas trwania rozprawy przedłużają także odmienne zdania dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi. Dlatego tak ważne jest wsparcie doświadczonego adwokata z Warszawy.

Jak długo czeka się na pierwszą rozprawę? Tutaj też odpowiedź brzmi: „to zależy”. Od momentu złożenia pozwu do pierwszego spotkania małżonków w sądzie zazwyczaj mija od 2 miesięcy do pół roku. Na ten czas ma wpływ wiele czynników. W pierwszej kolejności, pozew zostanie dostarczony do drugiego małżonka, który odniesie się do pisma i przedstawi swoje stanowisko. Ma prawo zażądać rozwodu, a także może wnieść o oddalenie powództwa.

Sprawa rozwodowa a pomoc adwokata

Pomoc adwokata z Warszawy w sprawie rozwodowej nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do sporządzenia pozwu. Będzie on Twoim reprezentantem przed sądem i w trakcie ewentualnej mediacji, a do tego zapewni Ci porady prawne oraz opracowanie odpowiedniej strategii działania, dzięki której wyrok będzie dla Ciebie jak najbardziej korzystny. Dodatkowo da Ci wsparcie psychologiczne oraz poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle istotne w tak delikatnej sprawie, jak rozwód.

Dlatego też wszystkie osoby, które czeka rozwód, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacją – jako doświadczeni specjaliści jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie w bardzo przystępnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top