Czy do sprawy rozwodowej potrzebny jest prawnik?
sprawy rozwodowe warszawa
Kancelaria prawna w Warszawie – jak wybrać najlepszą?
3 marca 2022
odszkodowanie - adwokat Warszawa
Sprawy o odszkodowania – pomoc adwokata
3 sierpnia 2022
Show all

Czy do sprawy rozwodowej potrzebny jest prawnik?

rozwód warszawa

Choć nie ma obowiązku zatrudniania prawnika do reprezentowania interesów stron podczas sprawy rozwodowej, to jednak zdecydowana większość par decyduje się na taką współpracę. Dlaczego? Ponieważ rozwód wyzwala wiele przykrych, trudnych emocji. Wiąże się nie tylko z rozstaniem dwóch osób, ale też rozpadem rodziny w formie, jaka była znana do tej pory. To z kolei wymusza podział opieki rodzicielskiej nad dziećmi, a także podział majątku wspólnego.

W czym pomoże prawnik przy rozwodzie?

Kompleksowość procesu rozwodowego sprawia, że prawnik przyda się już na samym początku – do złożenia pozwu. Jeżeli jesteś stroną, która została porzucona albo wspólnie z małżonkiem podjęliście decyzję o polubownym rozstaniu, również możesz rozważyć współpracę z prawnikiem. Przede wszystkim będzie on służył pomocą przy kompletowaniu dokumentów. Zwróci też uwagę na najważniejsze aspekty formalne, dotyczące finansów i sprawowania opieki nad dziećmi. Dowiesz się, jakie masz możliwości w kwestii ubiegania się  o alimenty, co jak się okazuje czasem jest bardziej skomplikowane niż by się mogło wydawać.

Prawnik przy podziale majątku

Podział majątku to bardzo ważny etap każdej sprawy rozwodowej, a zarazem wzbudzający najwięcej trudnych emocji. Najpierw trzeba ustalić, które dobra materialne i niematerialne stanowią wspólny majątek małżonków, czyli taki, zdobyty podczas trwania ich formalnego związku. Oczywiście przy pomocy prawnika z Warszawy zawsze dąży się do osiągnięcia jak najlepszych dla siebie ustaleń, aby otrzymać należną część majątku i zacząć nowe życie.

Prawnik a podział władzy rodzicielskiej

Jeżeli para doczekała się dzieci, to przy rozwodzie pozostaje jeszcze kwestia podzielenia się opieką nad nimi. Przyznanie władzy rodzicielskiej jednemu z opiekunów i zasądzenie alimentów na poczet ojca/matki i oczywiście samego małoletniego to często najtrudniejszy element sądowej batalii rozwodowej. A jest o co walczyć, bo w świetle prawa, sąd może zdecydować o jednym z czterech dostępnych wariantów:

  • powierzyć władzę rodzicielską każdemu z rodziców,
  • ograniczyć władzę rodzicielską jednego rodzica, powierzając ją drugiemu,
  • zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
  • pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Celem rozprawy sądowej jest ustalenie, jaka forma opieki będzie najlepsza dla dziecka i spowoduje dla niego najmniejszy dyskomfort.

Czy potrzebujesz prawnika?

Czasem trudno przewidzieć, jak w obliczu rozwodowej rozprawy sądowej zachowa się Twoja druga połówka. Jeżeli wiesz, że partner jest skłonny do zachowań nieracjonalnych, agresywnych, będzie wykazywał się waleczną postawą i nie masz nadziei na polubowne zakończenie sprawy, już na początku zatrudnij prawnika. Wiele osób decyduje się na ten krok, aby uniknąć nieprzyjemności i zminimalizować straty. Na pewno ważne będzie też to, czy uda się maksymalnie skrócić okres trwania całej sprawy, na czym przecież najbardziej zależy rozstającym się małżonkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top