Adwokat radzi – czym jest i kiedy należy się odszkodowanie?
kancelaria karna warszawa
Co jest istotne podczas wyboru kancelarii prawnej? – Wskazówki, które znacznie ułatwią nam zadanie!
17 marca 2020
prawo pracy
Kiedy pracodawca łamie prawo pracy? Sprawdź i zgłoś się do prawnika!
29 kwietnia 2020
Show all

Adwokat radzi – czym jest i kiedy należy się odszkodowanie?

odszkodowanie

Problemy z terminową wypłatą odszkodowań, ich wysokością albo przyznaniem nie należą do rzadkości – mierzy się z nimi wiele osób, a spora część z nas nie wie z jakich praw może skorzystać i jaka kwota odszkodowania jest adekwatna do powstałej szkody. Jako doświadczony adwokat z Warszawy pomogę Ci w odzyskaniu odszkodowania, a także odpowiem na wszystkie pytania, dotyczące Twojego problemu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia najistotniejszych pojęć.

Czym jest odszkodowanie i kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowania to bardzo szeroki temat, ponieważ mogą dotyczyć wielu sytuacji – zarówno tych, jakie mają miejsce w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. Terminem tym określa się świadczenie, które należy się poszkodowanemu za wyrządzoną szkodą przez podmiot prawa cywilnego, a więc osobę fizyczną lub osobę prawną.

Bardzo istotnym pojęciem w kontekście odszkodowania jest „szkoda”, od której wielkości i rodzaju, zależeć będzie to, czy przysługiwać Ci będzie odszkodowanie i jaka okaże się jego wysokość. Szkoda to uszczerbek na dobrach prawnie chronionych – może mieć charakter majątkowy (dobra lub interesy majątkowe) lub niemajątkowy (naruszenie zdrowia osoby poszkodowanej).

Odpowiedzialność odszkodowawcza występuje wtedy, gdy:

  • szkoda powstała zarówno w wyniku działania umyślnego, jak i nieumyślnego,
  • między powodującym ją zdarzeniem a szkodą można wskazać związek przyczynowo-skutkowy.

Jakie są rodzaje odszkodowań?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, adwokat może pomóc Ci dochodzić różne typy odszkodowań – ich temat jest bowiem niezwykle rozległy. Do tych najczęściej występujących, zaliczamy przede wszystkim odszkodowania:

  • z ubezpieczenia na życie, które przysługuje rodzinie osoby zmarłej (o ile za życia posiadała ona tego rodzaju ubezpieczenie),
  • z OC i autocasco, które dotyczą naprawy majątkowej lub niemajątkowej szkody wynikającej z wypadku komunikacyjnego (OC) oraz pokrycia szkody lub kradzieży samochodu (autocasco),
  • od banku, które mają miejsce w sytuacji, gdy bank działał na szkodę klienta albo stosuje niezgodne z prawem przepisy umów,
  • od Skarbu Państwa w sytuacji, gdy urzędnicy dopuścili się nieprawidłowości, zaniechania albo nadużycia w stosunku do jednostki lub organizacji,
  • za wypadek w pracy, który wynikał z winy pracodawcy – np. nieprzestrzegania przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Wysokość odszkodowania może być różna – w zależności od rodzaju i wielkości szkody. Każda sprawa jest w pełni indywidualna i tak też podchodzi do niej prawnik.

Odszkodowania – jedna ze specjalności naszej kancelarii adwokackiej!

Jako ceniony warszawski adwokat jestem  do Twojej dyspozycji jeżeli chodzi o dochodzenia odszkodowania – poinformuję Cię o Twoich szansach, możliwościach, a także kwocie odszkodowania, jaka Ci się należy. Moja kancelaria adwokacka, dzięki doświadczeniu oraz odpowiednim narzędziom, jest w stanie uzyskać dla Ciebie jak najwyższą kwotę – dlatego też powierz mi swoją sprawę i daj sobie szansę na jej szybkie zakończenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top