Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego
Posiadanie narkotyków – jak się zachować w momencie złapania przez policję?
21 stycznia 2021
Czym jest zorganizowana grupa przestępcza?
6 marca 2021
Show all

Posiadanie marihuany a umorzenie postępowania karnego

narkotyki

Uniewinnienie w przypadku posiadania marihuany albo jakichkolwiek innych środków odurzających jest w Polsce rzadkością i może mieć miejsce zwykle w sytuacji, gdy narkotyki zostały podrzucone osobie oskarżonej. Na szczęście w niektórych przypadkach możliwe jest umorzenie postępowania karnego – kiedy masz taką szansę?

Umorzenie postępowania w przypadku posiadania marihuany

Posiadanie marihuany jest przestępstwem, które może wiązać się z karą pozbawienia wolności do 3 lat. Na szczęście prokuratorzy dość często korzystają z możliwości umorzenia postępowania – jest to jednak możliwe tylko w pewnych okolicznościach. Informuje o nich nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w kwietniu 2011 roku. Zgodnie z jej treścią możliwe jest umorzenie postępowania za posiadanie narkotyków, gdy:

  • ilość posiadanych przez Ciebie substancji odurzających jest niewielka – zwykle mowa tutaj o maksymalnej ilości 3 gram (w przypadku marihuany);
  • posiadane narkotyki były przeznaczone do użytku własnego, a nie dalszej odsprzedaży;
  • stopień społecznej szkodliwości czynu jest niski, a osoba posiadająca narkotyki nie była wcześniej karana.

Co najważniejsze – umorzenie postępowania jest możliwe jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, a taka decyzja nie pozostawi śladu w Twojej kartotece. Oznacza to, że w świetle prawa pozostaniesz osobą niekaraną i nie będzie to miało jakiegokolwiek wpływu na Twoje dalsze życie.

Znaleziono u Ciebie marihuanę? Skorzystaj z pomocy adwokata!

Jeżeli podczas przeszukania znaleziona została u Ciebie marihuana albo jakiekolwiek inne środki odurzające, masz prawo do skorzystania z pomocy adwokata. Co więcej, z takiego prawa trzeba skorzystać, aby zyskać możliwość skutecznej obrony albo umorzenia postępowania karnego. Doświadczony specjalista stworzy odpowiednią linię obrony, będzie reprezentował Cię przed policją, prokuraturą i sądem, a do tego zapewni Ci wsparcie psychologiczne, które może okazać się absolutnie niezbędne. Dzięki adwokatowi unikniesz ryzyka popełnienia błędów i zwiększysz swoje szanse na pozytywne zakończenie całej sprawy.

Pamiętaj – nie istnieją w polskim prawie pisane zasady co do umorzenia postępowania w przypadku posiadania konkretnych ilości marihuany. Zdarzają się więc sytuacje, że decyzja będzie odmowna nawet, jeżeli osoba zatrzymana posiadała 1 gram narkotyku, ale i takie, w których postępowanie zostało umorzone w przypadku posiadania 5 gramów marihuany. Niezależnie od okoliczności, warto walczyć – oczywiście wynajmując skutecznego adwokata.

Jeżeli więc dotknęła Cię taka sytuacja i chcesz uniknąć kary albo maksymalnie ją złagodzić, zgłoś się do naszej kancelarii adwokackiej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tego typu sprawach, zrobimy wszystko, aby cała ta nieprzyjemna sytuacja zakończyła się dla Ciebie jak najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top