Mafie VATowskie – na czym polega ich działanie?
prawo karne
Prawo karne – jakie pełni funkcje i w jakich sytuacjach pomoże Ci adwokat?
29 kwietnia 2020
vat
Mafie VATowskie i karuzele podatkowe – sprawdź jak to działa, by nie dać się wciągnąć
2 września 2020
Show all

Mafie VATowskie – na czym polega ich działanie?

vat

Przestępcy z roku na rok stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby, by oszukać państwowe służby. Nie pomaga częstotliwość zmiana w prawie karnym oraz coraz bardziej surowe obostrzenia. Oszustwa i wyłudzenia podatkowe wciąż istnieją. Ten skomplikowany mechanizm dotyka nie tylko państwo i krajowy budżet, ale tez małe przedsiębiorstwa. Tym bardziej warto zgłębić ten temat, by wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Kiedy zainteresować się problemem?

Przykro to przyznać, ale klienci kancelarii nie zawsze są zainteresowani tematyką podatkową. Ich wiedza ogranicza się do absolutnego minimum, niezbędnego do prowadzenia firmy. A to błąd. Właśnie taka niewiedza najczęściej jest wykorzystywana przez oszustów podatkowych, twórców mafii VATowskich.

Warto zaznaczyć, że oszustwa finansowe oszustwa mogą odbywać się na wszelkich towarach. Jednak zazwyczaj w kręgu zainteresowania przestępców są branże produkujące elektronikę, metale szlachetne, paliwa, artykuły spożywcze i chemiczne. To wszystko sektory, w których działają tzw. mafie VATowskie.

Jak wygląda działanie mafii VATowskich?

Tego typu oszustwa zazwyczaj są realizowane według określonego schematu działania. Zaczyna się od nowej firmy, która wchodzi na rynek. Zazwyczaj sprowadza do Polski towar i sprzedaje go tutejszym klientom. Chociaż faktury sprzedaży zostają wystawione, odprowadzony nie zostaje podatek. W sytuacji kiedy dochodzi w końcu do jakiejkolwiek kontroli, firma  już zwykle nie istnieje, bądź właścicielami są obcokrajowcy lub też osoby, które nie posługują się legalnymi dokumentami. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby ściągnąć należy podatek.

Polski nabywca towaru, który pochodzi zza granicy często nazywany jest buforem. Brokerem jest osoba, która kupuje towar od bufora po czym sprzedaje go za granicą i to z zerową stawką VAT. Kiedy upłynie rok podatkowy, broker zgłasza deklarację o nadpłacie podatku VAT, a to oznacza, że otrzyma jego zwrot. Pieniądze te koniec końców trafiają do organizatora, który jest odpowiedzialny za uruchomienie owego procesu podatkowej karuzeli. Ponadto, wspomniany organizator jest najczęściej wręcz nieuchwytny dla organów ścigania, bądź też nie do zlokalizowania. Funkcjonuje zatem jedynie jako „słup” tego typu działalności.

Wyłudzenia VAT w UE oraz plan przeciwdziałania

Mimo tego, że sporo mówi się o tym problemie, a także że konsekwentnie należy go zwalczać, wciąć nie zostały podjęte konkretne kroki, aby temu zapobiec. Istnieją bowiem przepisy, które umożliwiają wyłudzanie zwrotów VAT, a w naszym kraju są one ciągle aktywne. Póki co pewien efekt przyniosło swojego rodzaju odstraszenie, a istnieją również plany, aby luka VATowska była systematycznie zmniejsza do coraz to niższego procentu. W innych krajach problem nie jest aż tak duży, natomiast VAT to towar, o który zabiegają różne mafie. Luka w vacie sprowadza się często do tego, iż ktoś podatku nie zapłacił, ponieważ zbankrutował. Mafie VATowskie bardzo często tworzą specjalne optymalizacyjne struktury, które nie tworzą PKB.

Komisja śledcza ds. VAT oraz skala kradzieży

Analitycy z obszaru rynku finansowego w naszym kraju szacują, że działania karuzel podatkowych mogą generować każdego roku straty, które sięgają nawet kilkudziesięciu miliardów złotych. Jeśli byłaby możliwość skutecznej walki ze wspomnianymi mafiami VATowskimi, a deficyt ten by nie powstała, istniej duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie istniał by problem dotyczący deficytu budżetowego. Istnieją pewne szacunku, na podstawie których stwierdza się, że w podczas ostatniej dekady z Polski wypłynęło przeszło 250 miliardów złotych.

Należy mieć świadomość tego, że problem ten istnieje i może dotyczyć wielu z nas. W samej Warszawie rozwody odbywają się każdego dnia, natomiast nie brakuje również rozpraw, które związane są z prawem podatkowym. Jeśli sami mamy wątpliwości, czy przypadkiem nie zostaliśmy wciągnięci do karuzeli finansowej, warto wiedzieć w jaki sposób możemy dokonać weryfikacji kontrahenta, natomiast w wielu przypadkach, przydatna okaże się pomoc dobrego prawnika, który wyjaśni nam owy problem, a także przedstawi ewentualne opcje rozwiązania tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top