Rozwód – kilka istotnych pytań i odpowiedzi
prawo pracy
Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?
15 stycznia 2021
Sprawy karne
Jestem oskarżony o posiadania/obrót narkotykami – po co mi adwokat?
21 stycznia 2021
Show all

Rozwód – kilka istotnych pytań i odpowiedzi

rozwód warszawa

Rozwód nie jest niczym przyjemnym – ani dla małżonków, ani dla ich potomstwa. Niestety, czasami drogi dotychczas kochających się ludzi muszą się rozejść i w takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc adwokata. Jeżeli myślisz o zakończeniu swojego małżeństwa, przeczytaj odpowiedzi na często zadawane przez naszych klientów pytania – być może dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Czy mogę rozwiązać spór pozasądowo?

Rozwód powinien być ostatecznością – wtedy, kiedy nie ma możliwości odratowania małżeństwa i gdy czujesz, że nie jesteś w stanie zrobić nic, co mogłoby odbudować relacje z partnerem. Niekiedy okazuje się, że problemy w związku są przejściowe i warto podjąć się pewnych działań, które mogą doprowadzić do złagodzenia sytuacji oraz zyskania kolejnej szansy na odbudowę rodziny.

Przede wszystkim pomocna może okazać się pomoc terapeuty lub psychologa, do którego warto udać się wspólnie. Być może będzie on w stanie pomóc we wzajemnym dotarciu się i wybaczeniu win, które z pozoru mogą wydawać się niewybaczalne. Istnieje również możliwość mediacji między małżonkami, która także może przynieść oczekiwane, pozytywne efekty.

Kiedy mogę uzyskać rozwód?

Rozwód można uzyskać wtedy, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Mówiąc prościej – zakończenie małżeństwa jest możliwe wtedy, gdy między małżonkami nie ma już więzi uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej i nie ma perspektyw na rozwiązanie problemu.

Istnieje możliwość osiągnięcia rozwodu z orzeczeniem o winie – np. w celu uzyskania alimentów. W takiej sytuacji jeden z małżonków musi wykazać, że rozpad małżeństwa jest wynikiem zachowań drugiego małżonka. Często jest to proces bardzo długotrwały i męczący dla obu stron, dlatego też warto dokładnie zastanowić się przed podjęciem konkretnych kroków w tym kierunku.

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód może być kosztowny, szczególnie w przypadku procesu z orzekaniem o winie. Należy wziąć tu pod uwagę dwie kwestie – opłaty sądowe, a także związane z obsługą prawniczą. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z kwotą 600 zł. Jeżeli chodzi o koszt usług adwokackich, są one uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy oraz ilości pracy, jaką musi wykonać specjalista. Najczęściej wycena dokonywana jest więc w pełni indywidualnie.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Wniosek o rozwód, a więc pozew, należy złożyć w formie pisemnej do wydziału cywilnego sądu okręgowego. Można to zrobić samodzielnie, jednak w celu uniknięcia błędów formalnych, które wydłużą cały proces, warto skorzystać z pomocy adwokata.

Czy muszę korzystać z pomocy adwokata?

Nie ma takiego obowiązku, jednak jest to jak najbardziej wskazane. Z pomocą adwokata uzyskanie rozwodu będzie o wiele łatwiejsze. Co więcej, działania specjalisty sprawią, że cały proces przebiegnie szybciej i będzie pozbawiony wspomnianych już błędów formalnych. Będzie również wsparciem – zarówno pod kątem prawniczym, jak i psychicznym. O wiele pewniej poczujesz się z nim u swojego boku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top