Rozwód – kilka istotnych pytań i odpowiedzi
prawo pracy
Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?
15 stycznia 2021
Sprawy karne
Jestem oskarżony o posiadania/obrót narkotykami – po co mi adwokat?
21 stycznia 2021
Show all

Rozwód – kilka istotnych pytań i odpowiedzi

rozwód warszawa

Rozwód nie jest niczym przyjemnym – ani dla małżonków, ani dla ich potomstwa. Niestety, czasami drogi dotychczas kochających się ludzi muszą się rozejść. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc adwokata. Jeżeli myślisz o zakończeniu swojego małżeństwa, przeczytaj odpowiedzi na często zadawane przez naszych klientów pytania. Być może dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Czy rozwód to dobry pomysł?

Rozwód powinien być ostatecznością. Decyzję o rozpadzie małżeństwa warto podjąć o kilka bardzo ważnych argumentów. Zastanawiają się nad nim osoby, które czują, że nie ma możliwości odratowania związku małżeńskiego. To chwila, w której ciężko odbudować relacje z dotychczasowym partnerem. Mówi się rozpadzie małżeństwa na kilu płaszczyznach: duchowej, fizycznej i mentalnej.

Niekiedy okazuje się, że problemy w związku są przejściowe. W takich sytuacjach, warto podjąć działania, które mogą doprowadzić do złagodzenia sytuacji oraz zyskania kolejnej szansy na odbudowę rodziny. Najtrudniej jest je przeczekać. Dlatego doskonałym wsparciem może okazać się pomoc psychologa lub terapeuty. To specjaliści, którzy oceniają sytuację „na zimno”, bez emocji. Zapraszają do współpracy obojga małżonków. Taki specjalista uczy wzajemnego dialogu. Dzięki temu małżonkowie są w stanie wybaczyć sobie winy, które z pozoru mogą wydawać się niewybaczalne. Psycholog, jak i terapeuta korzystają także z mediacji, która rzuca nowe światło na problem pomiędzy małżonkami.

Kiedy mogę uzyskać rozwód?

Rozwód można uzyskać wtedy, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Mówiąc prościej – zakończenie małżeństwa jest możliwe wtedy, gdy między małżonkami nie ma już więzi uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej i nie ma perspektyw na rozwiązanie problemu.

Formalnie małżonkowie mogą uzyskać rozwód na dwa sposoby: z orzekaniem o winie lub bez orzekania winy. W pierwszym przypadku, jeden z małżonków wykazuje, że rozpad małżeństwa jest wynikiem zachowań drugiego małżonka. Często jest to proces bardzo długotrwały i męczący dla obu stron, dlatego warto dokładnie zastanowić się przed podjęciem konkretnych kroków w tym kierunku.

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód może być kosztowny, szczególnie w przypadku procesu z orzekaniem o winie. Należy wziąć tu pod uwagę dwie kwestie – opłaty sądowe, a także związane z obsługą prawniczą. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z kwotą 600 zł. Jeżeli chodzi o koszt usług adwokackich, są one uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy oraz ilości pracy, jaką musi wykonać specjalista. Najczęściej wycena dokonywana jest więc w pełni indywidualnie. W naszej kancelarii klient poznaje ją jeszcze przed rozpoczęciem działań adwokata.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Wniosek o rozwód, a więc pozew, należy złożyć w formie pisemnej do wydziału cywilnego sądu okręgowego. Można to zrobić samodzielnie, ale doradzamy, by zrobić to z adwokatem. To osoba, która przygotuje z Tobą całą dokumentację. Dzięki temu unikniesz błędów i przyspieszysz cały proces.

Czy muszę korzystać z pomocy adwokata?

Nie ma takiego obowiązku, jednak jest to jak najbardziej wskazane. Z pomocą adwokata uzyskanie rozwodu będzie o wiele łatwiejsze. Otrzymasz wsparcie osoby, która będzie działać w Twoim interesie. W związku z tym obierze linę obrony najkorzystniejsza dla Ciebie. Co więcej, działania specjalisty sprawią, że cały proces przebiegnie szybciej i będzie pozbawiony wspomnianych już błędów formalnych. Adwokat w czasie rozwodu to wsparcie zarówno pod kątem prawnym, jak i psychicznym. O wiele pewniej poczujesz się z nim u swojego boku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top