Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?
Prawa i obowiązki pracownika w czasie pandemii
5 stycznia 2021
rozwód warszawa
Rozwód – kilka istotnych pytań i odpowiedzi
21 stycznia 2021
Show all

Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?

prawo pracy

Świat prawa jest dość skomplikowany. Dlatego odnalezienie się w nim bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być dość trudne. Biorąc pod uwagę fakt, że „nieznajomość prawa szkodzi” nasza kancelaria prawna wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich osób, które chcą wiedzieć więcej. A jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, dotyczące różnic pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Jest to dość istotna kwestia, która – w razie takiej konieczności – pozwoli Ci wybrać odpowiedniego specjalistę i osiągnąć określone cele.

Kim jest adwokat, a kim radca prawny?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, adwokat i radca prawny to dwa osobne zawody, choć oczywiście różnic pomiędzy nimi nie ma zbyt dużo. Warto jednak je poznać, chcąc uzyskać pomoc, dostosowaną do skali czy rodzaju problemu, jaki posiadasz. Zacznijmy od definicji tych dwóch profesji.

Adwokat to specjalista z dziedziny prawa. Na tytuł ten składają się wykształcenie prawnicze, odbyta aplikacja adwokacka oraz egzamin uprawniający do pracy w ty, zawodzie. Czynności wykonywane w obrębie tej profesji są regulowane ustawą o adwokaturze. Jednak do podstawowych zadań adwokata należy świadczenie szeroko pojętej pomocy prawnej.  Adwokat ma możliwość udzielania porad prawnych, sporządzania opinii prawnych i przygotowywania dokumentów, a także występowania zarówno przed sądami, jak i wszelkiego rodzaju urzędami.

Wykonywanie zawodu radcy prawnego również wiąże się z koniecznością odbycia studiów prawniczych. Jednak jego pracę reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Znajdują się w niej zapisy, że podstawowym obowiązkiem radcy prawnego  jest świadczenie pomocy prawnej. Może on udzielać porad i konsultacji, sporządzać opinie i akty prawne oraz występować przed sądami i urzędami w charakterze obrońcy lub pełnomocnika.

Brzmi podobnie? Jak najbardziej, jednakże istnieje pewna różnica, o której warto wiedzieć.

Adwokat a radca prawny – podstawowa różnica

Jeszcze do niedawna najważniejszą różnicą między tymi dwoma profesjami był fakt, że tylko adwokat miał możliwość występowania jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Jednak od 1 lipca 2015 roku sytuacja uległa zmianie. Radca prawny, który nie pozostaje w stosunku pracy, a wykonuje swój zawód na podstawie umowy cywilnoprawnej, również może występować przed sądem w roli obrońcy. Reprezentuje swoich klientów w sprawach przed sądem rodzinnym, co jeszcze kilka lat temu było niemożliwe.

Co różni więc te profesje? Przede wszystkim fakt, że radcowie prawni mogą być zatrudniani przez przedsiębiorców na podstawie stosunku pracy, natomiast adwokaci mogą wykonywać swój zawód wyłącznie prowadząc własną działalność gospodarczą albo będąc wspólnikami w takiej działalności. Z adwokatem zawiera się więc umowy cywilnoprawne, zaś z radcą prawnym również umowę o pracę, co jednak dla klienta nie stanowi większej różnicy.

Podobieństwo obu profesji sprawia, że coraz częściej pojawiają się głosy o połączeniu roli adwokata i radcy prawnego – tak, jak w większości państw w Europie. Prawdopodobnie w przyszłości doczekamy się takiej decyzji. Póki co istnieją dwa zawody. Z punktu widzenia klienta, radca prawny i adwokat w zasadzie niewiele się od siebie różnią. U każdego specjalisty otrzyma pomoc prawną, której oczekuje z dziedziny: prawa cywilnego, rodzinnego czy administracyjnego. Każdy z wybranych specjalistów może reprezentować klienta w sądzie, przed Trybunałem lub przed urzędami i organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top