Prawa i obowiązki pracownika w czasie pandemii
adwokat warszawa prawo karne
Mafia VATowska i karuzela podatkowa – garść przydatnych informacji dla przedsiębiorcy
10 września 2020
prawo pracy
Adwokat a radca prawny – czym różnią się obie profesje?
15 stycznia 2021
Show all

Prawa i obowiązki pracownika w czasie pandemii

Jedną ze specjalności naszej kancelarii prawnej jest prawo pracy, które – szczególnie w dobie pandemii COVID-19 – budzi sporo wątpliwości pracowników. W tym artykule pragniemy powiedzieć Ci nieco więcej o Twoich prawach i obowiązkach w kontekście aktualnej sytuacji na świecie. Sprawdź, jak z punktu widzenia prawa wyglądają kwestie pracy zdalnej, zwalniania pracowników czy bezpieczeństwa w miejscu pracy w dobie pandemii.

Praca zdalna w dobie pandemii

Pandemia spowodowała, że wiele firm skorzystało z możliwości wykonywania pracy zdalnej. To opcja, która umożliwia wypełnianie zawodowych obowiązków z innego miejsca niż siedziba firmy. Zwłaszcza teraz chętnie korzystają z niej właściciele firm, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstrzymanie pracy przedsiębiorstwa. Praca zdalna to przede wszystkim rozwiązanie bezpieczne, gdyż minimalizuje ryzyko zakażenia wirusem.

A jak praca zdalna wygląda z punktu widzenia prawa? W wyniku zapisów znajdujących się w przyjętej przez polski rząd tarczy antykryzysowej, pracodawca może nakazać pracownikowi przejście na system zdalny – zarówno telefonicznie, pisemnie, jak i mailowo.

We wspomnianych zapisach nie ma szczegółowych informacji dotyczących okresu trwania takiej pracy czy kwestii związanych z potwierdzaniem obecności w pracy. Powinna natomiast odbywać się w takich samych godzinach, jak w zwykłym trybie. Co ważne – zmianie nie może ulec wysokość wynagrodzenia, a pracodawca powinien zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia do wykonywania codziennych zadań. W przypadku pracy zdalnej mowa o sprzętach, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków.

Zamknięcie firmy a sytuacja pracownika

Zamknięcie zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19 to problem pracodawcy. Chociaż służy ochronie pracowników, nie zwalania szefa z obowiązku wypłacenia wynagrodzenia osobom zatrudnionym w firmie. Pracownik był gotowy do dalszego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Należy mu się pensja za czas niewykonywania pracy.

A co z wysokością wynagrodzenia w czasie pandemii? Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Jest określone stawką godzinową lub miesięczną albo, w przypadku gdy ten składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, 60% wynagrodzenia.

Co z urlopem?

W tym przypadku nic się nie zmienia. Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Warto jednak dodać, że w przypadku niewykorzystanego urlopu pracodawca może wysłać na niego pracownika nawet bez jego zgody – również w okresie zagrożenia COVID-19.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to podstawa

Niezależnie od sytuacji, jaka panuje na świecie, pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Poza tymi, które obowiązują na co dzień (w zależności o charakteru zakładu pracy), pracodawca otrzymuje dodatkowe zalecenia na czas pandemii. Jego pracownicy powinni zostać wyposażeni w jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn o dezynfekcji rąk. Poza tym pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczną odległość między stanowiskami pracy, która wynosi 1,5 metra.

W tym wypadku również pracownik musi dostosować się do zasad bezpieczeństwa, a także stosować się do zaleceń pracodawcy. Wszystko po to, aby przebieg pracy był bezpieczny dla każdego zatrudnionego i by ryzyko zakażenia wirusem zostało maksymalnie ograniczone.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszą warszawską kancelarią prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top